Bejelentkezés
Keresés
Heti Ranglista
November – December | |
1. | herryporter (49) |
2. | Ender (47) |
tovább >> |
Kedvenc képünk
Online felhasználók (0)
Online vendégek (25)
Online vendégek (25)
Új Akropolisz XVII. történet- és mesepályázat
Pályázat | Beküldte: sumeer | 2011.01.07. 19:36
Erénynek erejével – 2011
A kommunikáció korszakában, amikor a neten keresztül a világnak szinte bármely pontján élő emberekkel is pillanatok alatt kapcsolatot teremthetünk, vajon milyen viszonyt ápolunk mindazokkal, akikkel naponta keresztezzük egymás útját? Halljuk és meghallgatjuk őket, vagy csak mondjuk a magunkét? Ha tudod, mit jelent megállni, elcsendesedni és észrevenni az emberi kapcsolatok apró csodáit, ragadj billentyűzetet, írd meg és küldd be meséd, történeted.
A XVII. Történet- és mesepályázatunkra olyan írásokat várunk, amelyek bemutatják a közösségi élmények és értékek szerepét korunkban – vagy bármely más képzelt vagy valós történelmi korban –, és segítenek a ma emberének az elszigeteltség leküzdésében, az igazság, szépség és jóság keresésében.
Írj meg egy történetet vagy mesét, ha a valóságban vagy a képzelet szemével tartós és tartalmas társas kapcsolatokat láttál kibontakozni, megerősödni:
* Ha két ember között a személyes különbözőségek, kezdeti ellentétek ellenére életre szóló barátság tudott kialakulni.
* Ha a közösség sokfélesége és egysége segített az egyénnek, hogy hogyan találjon rá a saját helyére, erejére az emberek között.
* Ha egy neheztelésekkel, félreértésekkel teli közegben valakinek ismét sikerült megújítania a közösségen belüli emberi kapcsolatait, és ezzel a törekvésével ismét létrejöhetett a harmonikus közösségalkotás: párban, családban, iskolában, munkahelyen stb.
* Ha az elszigeteltséget az empátia segített átalakítani: érvényesült az emberek között az élni és élni hagyni elve, avagy a ne tedd mással, amit magadnak nem kívánsz jó tanács.
* Ha az elidegenedés, elmagányosodás feloldását tudatos, lélekemelő példák, minták szülték: törődés, tisztelet, türelem, megbocsátás, lojalitás, bajtársiasság, együttműködés stb.
* Ha valaki rossz tulajdonságaival, megrögzöttségével, önközpontú viselkedésével saját magát zárta ki a társaságból vagy társadalomból, de valamilyen külső-belső történés hatására képes volt kinyílni és rácsodálkozni másokra.
* Ha a közösség segítségével legyőzni, megoldani láttál egy életet is derékba törő nehézséget, válságos helyzetet.
* Ha valaki úgy gondolta orvosolni kapcsolati nehézségeit, hogy mindig kilépett belőlük, de ettől elmagányosodott, megkérgesedett, de végül mégis megtalálta magában a képességet ahhoz, hogy felvállalja az összecsiszolódást.
* Ha a sok-sok elfogadási nehézség, elutasítás, lázadozás ellenére egy szigorú, de igazságos tanár segítségével a diák, tanítvány életre szóló leckét kap, és rájön, hogy azért történik minden, hogy új nézőpontokból tudjon önmagára és a világra tekinteni.
Huszonnégy éves kulturális tevékenységünkhöz híven 2011-ben is az értékközpontú szemléletre szeretnénk felhívni a figyelmet. Ennek szellemében pályázatunkra bel- és külföldről egyaránt várjuk olyan szerzők írásait, akik képzeletük segítségével időtlen értékeket öltöztetnek újkori formába. Reméljük, minél többen ihletet nyernek és tollat ragadnak!
Pályázati téma:
A pályázatunkra kifejezetten amatőr, rendszeresen nem publikáló szerzők tollából várunk eddig még meg nem jelentetett műveket a fent megfogalmazott és kibontott témában.
Értékelési szempontok:
A beküldött pályaművek elbírálásakor elsősorban a következőket vesszük figyelembe:
* Mennyire sikerült kifejezni a közösségi értékek szerepét, értékét az igazság, szépség és jóság keresésében? (erkölcsi tanulság, hitelesség)
* A beadott történetben vagy mesében megjelenik-e a tökéletesedésre, tudatos harmóniára törekvő ember képe, példája? (jellemfejlődés)
* Az inspiratív, frappáns megoldások az írói véna gyakorlottságától függetlenül előnyt jelentenek.
* Nyelvi kifejezőkészség, igényesség, választékosság, helyesírás
* A mondanivaló és történetszövés közötti összhang:
* Címadás, névadás, képzeletgazdagság
* A párbeszédek kidolgozottsága
* Leírások: képszerűség
* Szerkesztés: gondolati ív, kidolgozottság, tempó
* Stíluselemek, hangvétel, humor
Formai követelmények, feltételek:
* Ebben az évben is legfeljebb 20 000 karakter terjedelmű pályaműveket várunk (szóközök nélkül), és egy szerzőtől legfeljebb két történetet tudunk elfogadni. (A megadott terjedelem kb. 7 gépelt oldal, de a változó sorhosszúság miatt a karakterszámot a zsűri ellenőrzi.)
* A pályaművek megjelentetésének jogát az eredményhirdetést követően egy éven át fenntartjuk.
Beküldési cím:
* A pályázatokat a http://palyazat.ujakropolisz.hu oldalon lehet beküldeni, ahol fellelhetőek a korábbi évek legjobb pályaművei és a varázsmese-gyűjteményünk is. A regisztráláskor kérjük megadni a pályázó jeligés (nem saját) nevét, e-mail címét, életkorát és értesítési telefonszámát.
* A honlapon megjelenő írások moderálásának jogát fenntartjuk, a zsűri döntését vagy a pályázó társak írásait élesen, esetleg sértően kritizáló hozzászólásokat a pályázat tisztasága és a kiírás szellemiségének megóvása miatt törölni fogjuk felületünkről.
Beküldési határidő:
2011. március 5. szombat, 24.00 óra
A határidő lejártával, a rendszerbe késve érkező pályaműveket sajnos már nem tudjuk elfogadni.
Értékelés:
Az értékelés első körét március 6. és április 30. között tartjuk, ekkor a beérkezett pályamunkák közül kiválasztjuk a legjobb alkotásokat, amelyeket május 1-jétől, az értékelés második körében, a http://palyazat.ujakropolisz.hu oldalon a nagyközönség is figyelemmel kísérhet. Ekkortól lehetőség nyílik a szavazásra is, és a legtöbb szavazatot kapott pályamunka nyeri el a Történet- és mesepályázat közönségdíját. A szavazatot leadó regisztrálók között filozófiai, etikai témájú könyveket sorsolunk ki.
Eredményhirdetés:
Időpont: 2011. május 28. szombat, 14 óra
Helyszín: Az Új Akropolisz Központja, Budapest, VIII. kerület Rigó u. 6–8.
Az első 12 helyezettet az eredményhirdetést megelőző két hétben levélben, telefonon vagy e-mailben értesítjük. A pályázat eredményeiről és a helyezésekről elektronikus újságunkban is beszámolunk.
A pályázat díjazása:
1. díj: 1 db hordozható számítógép (laptop) + 2 db bérlet filozófiai tanfolyamunkra
2. díj: 30 000 Ft + 2 db bérlet filozófiai tanfolyamunkra + könyvjutalom
3. díj: 20 000 Ft + 2 db bérlet filozófiai tanfolyamunkra + könyvjutalom
A közönségdíj győztese szintén könyvjutalomban részesül.
Az eredményhirdetés után a helyezettek, valamint a legjobb tizenkét írás szerzői az elmúlt évhez hasonlóan a honlapunkon egyéni értékelést kapnak, és a zsűrielnökkel részt vehetnek egy írásaikkal, írással kapcsolatos beszélgetésen.
Forrás: Új Akropolisz
sumeer
A legutóbbi öt írás ebben a témában
- A The Black Aether novellapályázata
- Novellapályázat Preyer Hugo emlékére – 2023.
- Tavasz van! 2.
- Átváltozások - képregénypályázat
- Lehet nevezni az idei Alfabéta-díjra
Hozzászólások
Sütiszörny
2011.01.08. 11:09 |
# 1
Elmondanám, hogy tavaly, ugyanezzel a pályázattal kapcsolatban milyen tapasztalatom volt. Felkeltette az érdeklődésem, mert a kiírás alapján jó ötletnek tűnt. Megmozgatta a fantáziámat, mert rejtett tartalomra leltem benne, gondoltam kicsit megcsavarom a történetet. Ugyanis az erény érdekes dolog, ami erényes egy adott nép szemszögéből, az lehet, hogy éppen erkölcstelen, rossz egy másikéból. Gondoljunk csak bele például az emberáldozatokba! Mi barbár, elítélendő dolognak tarjuk, de volt idő amikor, és hely ahol elsődleges fontosságú volt.
Erről a visszásságról (nem az áldozatokról) szólt a történetem. Megírtam, regisztráltam, feltöltöttem. Aztán jöttek a kommentek. Hát szépen lefasiztáztak, mindenféle szempontból pocskondiázták a művem és személy szerint engem is támadtak. Irodalmi jelegű hozzászólás alig akadt, volt aki abba kötött bele pl, hogy a tündérek nem szaporodhatnak ivarosan, nemmel nem rendelkező lények. Ja, persze hozzáfűzöm, hogy mese volt, nem szexista történet volt, a két nép eltérő világnézetéről és mindkét oldalról saját magyarázattal rendelkező háborújáról szólt. De ilyesmivel majd csak akkor álljon elő valaki, ha talál egy tündért, és biológiai szempontokból pontos jellemzést ad róla. Lényeg, hogy szinte senki sem nézte irodalmi szemmel, egyetlen érdemleges hozzászólást kaptam csak, és rengeteg sértést.
Más, induló ismerőseim, több pályázatra nevező, amatőr írótól szintén negatív visszajelzést kaptam, miszerint irodalmi értékekre senki se építsen, a pályázatnál cél a minél giccsesebb, leegyszerűsítettebb történet megírása. A helyesírás minimális mértékben számít.
A pályázat mellesleg, ha jól emlékszem közönségdíjas, szóval minél több ismerősöd van, annál esélyesebb vagy, a történet pedig mellékes.
Szóval szeretném mindenkinek felhívni a figyelmét, hogy kétszer is gondolja meg, hogy mit és ír-e egyáltalán valamit erre a pályázatra. Ha igen, felesleges magát strapálnia holmi dramaturgiai ívvel, fordulatos történettel. Inkább mindent csak egyszerűen, a fontos, hogy minél több giccset sűrítsünk bele, a story pedig a lehető leghétköznapibb, legelcsépeltebb, és legfőbbképp legegyszerűbb legyen! Azonban talán elgondolkoztató, hogy egy ilyen művel esetlegesen nyerni nem nagyobb szégyen-e, mint dicsőség. Bár a laptop elég csábító. De vajon megéri-e eladni magad?
Erről a visszásságról (nem az áldozatokról) szólt a történetem. Megírtam, regisztráltam, feltöltöttem. Aztán jöttek a kommentek. Hát szépen lefasiztáztak, mindenféle szempontból pocskondiázták a művem és személy szerint engem is támadtak. Irodalmi jelegű hozzászólás alig akadt, volt aki abba kötött bele pl, hogy a tündérek nem szaporodhatnak ivarosan, nemmel nem rendelkező lények. Ja, persze hozzáfűzöm, hogy mese volt, nem szexista történet volt, a két nép eltérő világnézetéről és mindkét oldalról saját magyarázattal rendelkező háborújáról szólt. De ilyesmivel majd csak akkor álljon elő valaki, ha talál egy tündért, és biológiai szempontokból pontos jellemzést ad róla. Lényeg, hogy szinte senki sem nézte irodalmi szemmel, egyetlen érdemleges hozzászólást kaptam csak, és rengeteg sértést.
Más, induló ismerőseim, több pályázatra nevező, amatőr írótól szintén negatív visszajelzést kaptam, miszerint irodalmi értékekre senki se építsen, a pályázatnál cél a minél giccsesebb, leegyszerűsítettebb történet megírása. A helyesírás minimális mértékben számít.
A pályázat mellesleg, ha jól emlékszem közönségdíjas, szóval minél több ismerősöd van, annál esélyesebb vagy, a történet pedig mellékes.
Szóval szeretném mindenkinek felhívni a figyelmét, hogy kétszer is gondolja meg, hogy mit és ír-e egyáltalán valamit erre a pályázatra. Ha igen, felesleges magát strapálnia holmi dramaturgiai ívvel, fordulatos történettel. Inkább mindent csak egyszerűen, a fontos, hogy minél több giccset sűrítsünk bele, a story pedig a lehető leghétköznapibb, legelcsépeltebb, és legfőbbképp legegyszerűbb legyen! Azonban talán elgondolkoztató, hogy egy ilyen művel esetlegesen nyerni nem nagyobb szégyen-e, mint dicsőség. Bár a laptop elég csábító. De vajon megéri-e eladni magad?
A hozzászólás csak regisztrált és bejelentkezett felhasználók számára engedélyezett.
Kérjük jelentkezz be, vagy regisztrálj.