Bejelentkezés
Keresés
Heti Ranglista
Január – Február | |
1. | herryporter (3) |
tovább >> |
Kedvenc képünk
Online felhasználók (0)
Online vendégek (11)
Online vendégek (11)
Art rovat – Vadak és vadászok
Művészet | Beküldte: RV | 2012.07.31. 23:42
Ha fantasy témájú művészeti albumról esik szó, leginkább arra gondolunk, hogy bizonyára könnyed ruhába öltöztetett, szédítően csinos amazonokat, boszorkányokat, varázslókat, vagy hercegkisasszonyokat fogunk majd látni a képeken. Az esetek döntő többségében
ez így is van, azonban időnként megtöri ezt a hegemóniát egy-egy olyan kötet, amely a fantasy kevésbé népszerű karakterei, egész pontosan különféle szörnyetegek és bestiák előtt igyekszik tisztelegni egy keveset. Aki csak egy kicsit is járatos a fantasy világában – akár könyvek, akár szerepjátékok, akár számítógépes játékok révén – az pontosan tudja, hogy egy igazi képzelt világ csak akkor teljes, ha azt a humanoid életformák (jobbára emberek) mellett számtalan veszedelmes, vagy éppenséggel barátságos teremtmény is benépesíti. Azonban még a legélénkebb képzelőerő sem képes teljesen elvonatkoztatni a valóságtól, így a fantázia lényei gyakran őrzik egy-egy létező állat vonásait, ami persze nem baj, hiszen ha nem lenne meg ez az alap, nem lehetne a végletekig eltorzítani sem; igaz, néha egészen furcsa, már-már komolytalan kreatúrák is megszülethetnek. Ahol szörnyek vannak, ott természetesen felbukkannak a vadászok is, és, hogy egy kerek egésszé álljon ez össze, szükséges még egy megálmodott világ is, amelyben ezeket a szereplőket elhelyezhetjük. Ezt a koncepciót dolgozta fel annak idején a Capcom által fejlesztett videojáték, a Monster Hunter, amelynek azóta számtalan folytatása és mellékhajtása született.

Az akció és szerepjáték elemeket vegyítő játék legelső része még 2004-ben jelent meg Japánban, kizárólag az igen széles körben leterjedt PlayStation 2 konzolra. Ahogy a címéből is kitűnik, a játékosoknak egy vadász bőrébe bújva, egy részletesen kidolgozott fantasy világban kell megpróbálniuk elejteni, vagy befogni különös, veszélyes, vagy egyszerűen csak ritka fenevadakat. Hazai környezetben, vagyis a japán szigeteken a játék hihetetlen népszerűségnek örvend, és ennek megfelelően a fejlesztők igyekeztek minél szélesebb közönség számára elérhetővé tenni, és más platformokra is készítettek belőle átiratot, illetve a folytatásokban arra törekedtek, hogy az előző részeket még inkább felülmúlják. Azonban nemcsak Japánban övezte nagy rajongás a sorozatot, hanem az Egyesült Államokban is, ahol szintén kialakult egy viszonylag népes tábor az évek során, és ez fontos az olyan játékon kívüli, de kapcsolódó termékek esetében, mint például az a művészeti album, amelynek angol nyelvű változatát Monster Hunter Illustrations címmel 2011 őszén jelentette meg az Udon Entertainment kiadó.

Az angol nyelvű album az eredeti japán kiadás két kötetét veszi alapul, azonban egy kissé más formát öltve, hiszen egy, meglehetősen vaskos kötetbe gyúrta össze azokat. Közel 310 oldalon keresztül ismerkedhetünk a játék világával, látványával, és hangulatával, miközben a manga stílus legjavát felvonultató képekben és vázlatokban gyönyörködhetünk. Az albumot egyértelműen a rajzokra hegyezték ki, azonban még így is elég sok hasznos és érdekes megjegyzés olvasható egyes oldalakon; a készítők sok helyen nemcsak a rajzolási technikákra térnek ki, de megosztják a gondolataikat az adott szörnyek anatómiájával, életmódjával kapcsolatban, és természetesen a vadászok karaktereiről, öltözékeiről, és fegyvereiről is bőven kapunk információt. Az összhatás és a tartalom esetében nem találhatunk kivetnivalót, azonban szerkesztési hiányosságok – amely az Udon kiadványainál sajnos előfordul – akadnak szép számmal. Ez leginkább bosszantó betűhibákban, illetve a betűtípusok váratlan váltakozásában merül ki, de több helyen is találkozhatunk rossz képcímekkel, meghatározásokkal. Mivel az album teljes méretéhez arányítva ezek a hibák összességében elhanyagolhatók, az élvezeti értéken egyáltalán nem rontanak.

A kötet alapvetően két részre osztható – színes képek és fekete-fehér vázlatok –, illetve az első szekció további alfejezetekre bomlik. Először a szörnyeket veszi sorra a kötet. A rajzok szépek, részletesek (főleg, hogy sok esetben vázlatok, csontvázak, lábnyomok, és egyéb adalékok színesítik az adott szörnyetegről alkotott összképet), azonban talán még hatásosabbak lennének, ha nemcsak önmagukban, hanem háttérrel együtt ábrázolták volna őket. Félreértés ne essék, a képek így is nagyon jók, megállják a helyüket, de egy kis plusz mindig jól jön. Ezt követően a karaktereket veszi sorra az album, és közel háromszáz variációt láthatunk, mert egy-egy karakter többféle fegyverrel és páncéllal is felbukkan. A páncélokon visszaköszön a játék világa, hiszen sok esetben olyan anyagokból áll össze, amelyeket a játék során lehet megszerezni, vagy megvásárolni. Végül egy külön szekciót kaptak a fegyverek, a játékban bejárható területekből néhány (elsősorban a városok), illetve néhány képregényszerű karakterrajz, valamint pillanatképek a játékból.

Az album második felében fekete-fehér vázlatokat láthatunk, amelyek vagy teljes egészek, vagy részletek, hogy kiemeljék az adott figura egy konkrét részét (fej, torzó), vagy bemutassák a rajzolási folyamat egyes lépéseit. Gyakran kapunk magyarázatokat is, amelyek vagy szakmai tartalmúak, vagy az adott karakterhez, szörnyhöz kapcsolódó információkat adnak. Természetesen az összes rajzot végigkíséri a klasszikus manga stílus, így senki se lepődjön meg a vadászok ember nagyságú fegyverei vagy a túldíszített öltözetek láttán, hiszen ezek alapvető elemei ennek az irányzatnak.

A Monster Hunter Illustrations egy meglehetősen színvonalas kiadvány, amely a kissé bosszantó szerkesztési trehányság ellenére is nagyszerű élményt nyújthat elsősorban a játékot ismerők és kedvelők számára, de örömüket lelhetik benne azok is, akik inkább a manga irányzat rajongóinak vallják magukat. Ez persze egyben a kötet hátránya is, hiszen hiába a csodálatos rajzok, túlságosan szűk réteget céloz meg, holott azok is hasznosíthatnák, akik inkább rajztechnikai elemeket, fogásokat, vagy pusztán ötleteket szeretnének meríteni a maguk további pallérozása érdekében. Esetleg a fantasy területen mozgolódó szerepjátékosok (leginkább kalandmesterek) számára is hasznosan forgatható kiadvány ez, elvégre a rengeteg szörnyeteg mindig jól jön egy-egy meséhez. Egy szó, mint száz, érdemes beszerezni ezt a kötetet, ha mód nyílik rá, mert vaskos, képekkel sűrűn teletömött, szép kiadvány, nem feltétlenül csak a célközönség számára.

Az ajánlóhoz ez a rezümé adta az ötletet: Parka Blogs – Book Review: Monster Hunter Illustrations








Az album második felében fekete-fehér vázlatokat láthatunk, amelyek vagy teljes egészek, vagy részletek, hogy kiemeljék az adott figura egy konkrét részét (fej, torzó), vagy bemutassák a rajzolási folyamat egyes lépéseit. Gyakran kapunk magyarázatokat is, amelyek vagy szakmai tartalmúak, vagy az adott karakterhez, szörnyhöz kapcsolódó információkat adnak. Természetesen az összes rajzot végigkíséri a klasszikus manga stílus, így senki se lepődjön meg a vadászok ember nagyságú fegyverei vagy a túldíszített öltözetek láttán, hiszen ezek alapvető elemei ennek az irányzatnak.


Nézz bele!

Az ajánlóhoz ez a rezümé adta az ötletet: Parka Blogs – Book Review: Monster Hunter Illustrations
RV

A legutóbbi öt írás ebben a témában
- Anato Finnstark - illusztrátor/művész
- Justin Gerard illusztrátor - Tolkien világa
- Elhunyt Herb Trimpe
- Csillagok háborúja kiállítás Seattleben
- Elhunyt Hans Ruedi Giger a nyolcadik utas alkotója
A hozzászólás csak regisztrált és bejelentkezett felhasználók számára engedélyezett.
Kérjük jelentkezz be, vagy regisztrálj.