Bejelentkezés

Keresés

Heti Ranglista

Január – Március
1.  herryporter (3)
tovább >>        

Kedvenc képünk

Online felhasználók (0)

Online vendégek (14)

Elismerések

eFestival2009
eFestival2009
eFestival2009

Hírdetések

Cory Doctorow: Kistestvér
Szerzőket, szerkesztőket keresünk!

Art rovat – Faeries: Deluxe Edition

Művészet | Beküldte: RV | 2011.07.15. 19:52

A fantasztikus irodalomnak számtalanKép olyan megunhatatlan témája, motívuma létezik, amely nemcsak regényekben és novellákban tér vissza rendszeresen, hanem megjelenik más műfajokban is, leginkább a művészetben. Az egyik ilyen a tündérek világa, amely mindig is hálás téma volt, hiszen hihetetlen mennyiségű legenda, néphiedelem, népszokás és mese foglalkozik velük. Ha manapság szóba kerülnek, már többnyire a hártyás szárnyú, csilingelő hangú apró lények jutnak először az ember eszébe, azonban ennél jóval árnyaltabb és sokrétűbb az a háttér, ahonnan erednek. Az irodalomban ilyen szempontból nehezebb helyzetben van, hiszen hosszas magyarázatok szükségesek ahhoz, hogy valamirevaló képet adhassunk a tündérekről, és a világukról. Ezzel szemben a művészet nem igényel szavakat, nem magyaráz, egyszerűen a szemünk elé tárja a dolgokat, és ki-ki döntse el maga, hogy mit gondol egy adott rajz, festmény, vagy szobor alapján. Nem véletlen tehát, hogy meglehetősen gyakran készülnek olyan albumok, amelyekben helyet kap egy-két kép a tündérekről.
Még 1978-ban jelent meg a Faeries című album, híven tükrözve, hogy már jó harminc évvel ezelőtt is mennyire felkapott téma volt a tündérek világa. Azóta számtalan új kiadást élt meg a kötet, azonban a két szerző – Brian Froud és Alan Lee – úgy gondolta, hogy noha a harminc éves jubileum már megvolt, készítenek egy speciális kiadást, néhány meglepetést tartogatva az olvasóknak. A két szerző neve elsőre talán nem cseng túl ismerősen, noha meglehetősen régi motorosok a művészeti szakmában, és alaposan ismerik a tündérek világát. Brian Froud, akit olykor egyszerűen csak tündérrajzolóként emlegetnek, igazi szakavatott mester, ha e mesés lényekről van szó. Az Egyesült Királyságban tanulta a szakma fortélyait, és a diploma megszerzése után viszonylag sokáig hivatásos rajzolóként tevékenykedett, elsősorban Londonban, és csak saját szórakoztatására kezdett el tündéres képeket, vázlatokat készíteni. Később aztán ezek segítették hozzá, hogy komolyabb feladatokkal is megkeressék. A 80-as évek során több másodvonalas fantasy film látványtervezésében is közreműködött, és a tündérek elkötelezett rajongójaként több különálló albumot is megjelentetett. A másik szerző, Alan Lee talán ismertebb és elismertebb művész, hiszen ő illusztrálta A Gyűrűk Ura és A hobbit több kiadását is, és a filmváltozatok elkészítésénél is ott bábáskodott, mint vezető látványtervező. Kissé magának való figura, és nehezen szánja rá magát, hogy egy-egy kötetet illusztráljon, ám ezzel együtt is rengeteg rajz került már ki a keze alól, és a szakma már több alkalommal is elismerte a munkásságát, többek között az 1998-as World Fantasy-díj által.
A tündéreket meglehetősen részletesen bemutató album legújabb kiadása az Abrams kiadóhoz kötődik, és a korábbi változatoktól eltérően ezúttal kemény kötésben dobták piacra. Afféle gyűjtők kiadása ez, hiszen teljesen új grafikák, nyolc darab csodálatos poszter, és a borítón látható kép teljes alakos képe is jár a 208 oldalas album mellé, amelyhez nem más, mint Jane Yolen írt egy hosszabb bevezetést. A kötetben ceruzás vázlatokon és festményeken mutatják be a tündérvilág misztikus lényeit, s a képekhez sok esetben tartozik egy hosszabb leírás az adott lény eredetéről és tulajdonságairól is. A két művész stílusa igen eltérő, így könnyedén megállapítható, hogy melyik rajz kinek a műve. Lee képei mintha ősi leletek volnának, szellemszerűek, a színek egy kicsit összefolynak nála, a peremek szögletesebbek, de egységesek, szép összhatást keltenek, és magukkal ragadják a tekintetet. Froud is szereti az éles vonalakat, de mégis ívesebben dolgozik, és a kompozíciói kaotikusabbak, viszont mesterien jeleníti meg a groteszk, bizarr formákat, és olykor nem nélkülözi a humort sem. A képek – mivel alapvetően az eredeti kiadás kibővített változatáról van szó – kicsit maszatosak, kicsit öregecskék, nem látható rajtuk a manapság jellemző csillogás, de ez egyáltalán nem róható fel hibának, hiszen pont ettől lesz egészen egyedi hangulata ennek az albumnak. Egy utazás ez időben és térben, amely részletes magyarázatok és apró történetek segítségével mutatja be nekünk a tündérek világát, és amikor elérünk az út végére, egyszer s mindenkorra elfelejtjük azt a ragyogó-csilingelő tündér téveszmét, amelyet a Disney-féle rajzfilmek révén ismertünk. A tündérek világa ugyanis nem csak nevetés és csillogás, teli van veszéllyel, gonoszsággal, és ezek az érzések tökéletesen visszaköszönnek a képekből.

Kép

A Faeries: Deluxe Collector’s Edition egy igazán lenyűgöző kötet, amelyben – a legtöbb művészeti albumtól eltérően – a szöveg legalább olyan fontos, mint a képek, hiszen így lesz teljes a tündérek világáról alkotott kép. A leírások élvezetesek, visszaköszönnek bennük az angol és ír folklór jellegzetességei, és kerek egésszé állnak össze egy olyan mitológiát alkotva, amely teljesen hihetővé varázsolja az album lapjain megelevenedő lényeket. A néphiedelmek, a tündérek és a fantasy rajongóinak ez egy valóságos Biblia, de azok is élvezettel lapozhatják fel, akiket esetleg csak az imént említett hármas fogatból csak az egyik téma érdekel.

Nézz bele!
Kép

A cikk az alábbi ajánló felhasználásával készült: Parka Blogs – Book Review: Faeries: Deluxe Collector's Edition



RV

Elválasztó

Kapcsolódó írások

A legutóbbi öt írás ebben a témában

Galéria

 

Hozzászólások

 


A hozzászólás csak regisztrált és bejelentkezett felhasználók számára engedélyezett.
Kérjük jelentkezz be, vagy regisztrálj.