Kezdőlap Alkotók Karakterek Tartalomjegyzék Linkek
Kép

19. FEJEZET

Itt van az az e-mail, amelyet a következő nap reggelén, pontban hét órakor minden címzett megkapott, miközben Ange és én a „VÁMPÍRTALÁLKOZÓ A CIVIC CENTERNÉL” feliratokat helyeztük el városszerte.
> A VÁMPÍRTALÁLKOZÓ SZABÁLYAI
> EGY OLYAN VÁMPÍRKLÁN TAGJAI VAGYTOK, AMELYEK KÉPESEK ELVISELNI A NAPFÉNYT. FELVEDEZTÉTEK A TITKOT, HOGY MIKÉNT ÉLHETITEK TÚL A NAPFÉNY SZÖRNYŰSÉGES EREJÉT. A TITOK A KANNIBALIZMUS: EGY MÁSIK VÁMPÍR VÉRE KÉPESSÉ TESZ ARRA, HOGY AZ ÉLŐK KÖZÖTT JÁRKÁLJATOK NAPPALI VILÁGOSSÁG MELLETT.
> HOGY JÁTÉKBAN MARADJATOK, ANNYI MÁSIK VÁMPÍRT KELL MEGHARAPNOTOK, AMENNYT CSAK TUDTOK. HA ÚGY TELIK EL EGY PERC, HOGY NEM HARAPTOK MEG SENKIT, KIESTETEK A JÁTÉKBÓL. HA KIESTETEK, FORDÍTSÁTOK KI A PÓLÓTOKAT, ÉS ÁLLJATOK BE BÍRÓNAK – FIGYELJÉTEK A TÖBBI VÁMPÍRT, HOGY IDŐBEN MEGHARAPJÁK-E A TÖBBIEKET.
> AHHOZ, HOGY MEGHARAPJATOK EGY MÁSIK VÁMPÍRT, KI KELL MONDANOTOK, HOGY „KISZÍVOM A VÉREDET!”, MIELŐTT A MÁSIK MEGTENNÉ EZT. TEHÁT, ODASZALADTOK EGY MÁSIK VÁMPÍRHOZ, SZEMKONTAKTUSBA KERÜLTÖK, ÉS AZT KIÁLJÁTOK, HOGY „KISZÍVOM A VÉREDET!”. HA EZ ELŐBB SIKERÜL, MINT A MÁSIKNAK, AKKOR TI ÉLETBEN MARADTOK, MÍG A MÁSIK MEGHAL, VAGYIS KIESIK.
> AZOK A VÁMPÍROKKAL, AKIKET A TALÁLKOZÁSI HELYETEKEN LÁTTOK, EGY CSAPATBA TARTOZTOK. EGY KLÁNT KÉPVISELTEK, ÉS EGYMÁS VÉRÉNEK KISZÍVÁSÁVAL NEM MENTEK SEMMIRE.
> KÉPESEK VAGYTOK „LÁTHATATLANNÁ VÁLNI”, HA MEGÁLLTOK EGY HELYBEN, ÉS A KAROTOKAT ÖSSZEFONJÁTOK MAGATOK ELŐTT. LÁTHATATLAN VÁMPÍROKAT NEM LEHET MEGHARAPNI, ÉS AZOK SEM HARAPHATNAK MEG SENKIT.
> A JÁTÉK LÉNYEGE A BECSÜLETESSÉG. SZÓRAKOZNI AKARUNK, VÁMPÍROSKODNI EGY KICSIT, ÉS NEM A GYŐZELEM A FONTOS.
> A JÁTÉK EGY BIZONYOS PONTON VÉGET ÉR, AMIT MENET KÖZBEN ADUNK A TUDTOTOKRA, HA MÁR KÖRVONALAZÓDNI LÁTSZANAK A GYŐZTESEK. A JÁTÉKMESTEREK FOGJÁK LEADNI A DRÓTOT, AMINT ELJÖN AZ IDEJE. HA MEGKAPJÁTOK A JÁTÉK VÉGÉT JELZŐ ÜZENETET, A LEHETŐ LEGGYORSABBAN ADJÁTOK TOVÁBB. FIGYELJETEK A JELEKRE.
> M1K3Y
> KISZÍVOM A VÉRETEKET!
Azt reméltük, hogy legalább százan lesznek, akik eljönnek a Vámpírtalálkozóra. Mindketten nagyjából kétszáz meghívást küldtünk szét. Amikor azonban hajnali négykor felkeltem, és ránéztem az üzeneteimre, négyszáz választ láttam. Négyszázat.
Betöltöttem a címeket a levélküldő programba, és kisurrantam a házból. Lelopakodtam a lépcsőn, közben hallottam Apu horkolását, és Anyu forgolódását, aztán kiléptem az utcára, és bezártam magam mögött az ajtót. Hajnali negyed ötkor a Potrero Hill olyan csendes volt, mint valami vidéki táj. A távolban hallani lehetett a gyér forgalom zaját, és egyszer egy autó is elhajtott mellettem. Megálltam egy bankautomatánál, és felvettem 320 dollárt huszasokban. Összetekertem, összefogtam őket egy gumival, és a hengert belerejtettem a vámpíros nadrágom egyik zipzáras zsebének mélyére.
Rajtam volt a köpenyem, egy fodros ing, és egy átszabott szmoking nadrág, hogy elegendő zsebe legyen a különféle kütyüim számára. Ezüst koponyákat formáló csatokkal díszített, hegyes orrú csizmát húztam, és a hajamat is a megfelelő fazonra lőttem be. Ange hozza a fehér sminket, és megígérte, hogy megcsinálja a szemfestést, és a feketére lakkozott körmöket is. Miért is ne? Mikor lesz a következő alkalom, amikor így beöltözhetek?
Ange-dzsel a házuk előtt találkoztunk. Az ő hátán is ott pihent az összepakolt zsák. Neccharisnyát, fodros gót blúzt, fehér arcfestést, a kabuki színházakra jellemző szemkontúrt viselt, az ujjait és a nyakát pedig ezüst ékszerek díszítették.
– Jól nézel ki – mondtuk egyszerre, és halkan felnevettünk, aztán elindultunk, hogy elkészítsük a feliratok a megfelelő helyeken.

Ahogy a Civic Centert figyeltem, azon tűnődtem, milyen lesz majd, amikor a Vámpírtalálkozó négyszáz résztvevője elözönli. A Városháza előtt várakoztam, és a többieknek nagyjából tíz perc múlva kellett megérkezniük. Az épület előtti hatalmas téren már sok járókelő volt, akik minden alkalommal ügyesen kitértek a kolduló hajléktalanok elől.
Mindig is utáltam a városnak ezt a részét. Semmi másból nem áll, csak nagy, esküvői tortához hasonló épületekből: bíróságok, múzeumok, és olyan közigazgatási intézmények, mint a Városháza. A járdák szélesek, és az összes épület fehér. A turisták számára készített útikönyvekbe mindig olyan képek kerülnek San Francisco e részéről, amelyeken többnyire futurisztikusnak és dísztelennek látszanak ezek az épületek. De csak a képeken, valójában otromba volt, és mocskos. A padokon mindenfelé hajléktalanok aludtak. A kerület általában este hat körül teljesen kiürült – leszámítva a részegeket és a drogosokat –, mivel errefelé csak egyféle jellegű épületet lehetett találni, és senkinek sem volt oka, hogy napnyugtánál tovább időzzön ezekben. Az egész inkább hasonlított egy nagy bevásárlóközponthoz, ahol a legnagyobb forgalmat a biztosítási ügynökök, és a szeszesitalokat árusító üzletek bonyolították le, amelyek kiszolgálták a bíróságokra beidézett bűnözők családjait, illetve a csöveseket, akik itt telepedtek le éjszakánként.
Akkor értettem ezt meg igazán, amikor elolvastam egy interjút Jane Jacobs-szal, egy elképesztő várostervezővel, aki az elsők között merte kimondani, hogy miért rossz, ha forgalmas autóutakkal hasítjuk darabokra a várost, ha az összes alacsony jövedelmű embert a lakótelepekre száműzik, és ha zónarendszert vezetnek, amely révén szigorúan ellenőrizhető, hogy ki, hová megy. Jacobs kifejtette, hogy az igazi városok természetesek, és számtalan variációban léteznek – szegények és gazdagok, fehérek és feketék, angol és mexikói, kereskedelmi, kertvárosi, vagy akár ipari. Az ilyen településeken a nap minden órájában megfordul szinte minden típusú ember, így olyan szolgáltatások jelennek meg, amelyek minden igényt kielégítenek, vagyis minden pillanatban lesznek emberek az utcákon.
Biztos láttatok már ilyet. Amikor egy város valamelyik régebbi negyedében sétáltok, és azt veszitek észre, hogy tele van a legmenőbb üzletekkel, öltönyös fickókkal, divatos ruhába öltözött emberekkel, puccos éttermekkel, trendi kávézókkal, esetleg még egy kisebb mozi is található valamelyik épületben, amelyek díszes falfestmények borítanak. Persze biztos van egy Starbucks is, egy gyümölcspiac, és egy takaros kis virágbolt, amelynek az ablakán keresztül látni lehet, ahogy legalább háromszáz évesnek látszó boltos éppen a virágokat nyesegeti. Ezek mind a tervezett városkép ellenkezői; mint valami vad kert, vagy erdő, ahol minden csak úgy kinőtt a földből.
A Civic Center fényévekre van ettől az állapottól. Ebben az említett interjúban Jacobs elmondta, hogy egy régebbi városrészt bontottak le annak idején, hogy a Civic Center megépülhessen. Pedig az volt az igazi, mindenféle engedély, terv, vagy ok nélkül jött létre. Jacobs leszögezte, hogy szerinte a Civic Center lesz néhány éven belül a város legrosszabb része, egy éjszakai kísértetváros, ahol semmi más nem él meg, csak néhány italbolt, meg egy-két bolhás motel. Az egész interjúból érződött, hogy nem kedveli ezt a városrészt, és amikor azt ecsetelte, hogy mivé vált a Civic Center, úgy beszélt róla, mint egy halott ismerősről.
Most viszont épp csúcsidő volt, és a Civic Center annyira megtelt emberekkel, amennyire csak lehet. Az itt található BART állomás a Muni több troli járatának is a végállomásául szolgál, így ha valaki át akar szállni, azt általában itt teszi meg. Reggel nyolckor emberek ezrei árasztották el a területet – az állomás lépcsőin hömpölyögtek fel és le, taxikból szálltak ki, vagy a buszokról zúdultak ki az utcára. A különféle közigazgatási hivatalok előtti BH ellenőrző pontoknál még inkább összezsúfolódtak, miközben agresszív koldusok környékezték meg őket. Az emberek mind sampontól és arcszeszektől illatoztak, mintha csak most szálltak volna ki a zuhany alól, öltönyeik afféle páncélként feszültek rajtuk, kezükben aktatáskákat és laptoptokokat lóbáltak. Reggel nyolckor a Civic Center egy üzleti központtá vált.
És már közelítettek a vámpírok. Néhány tucat érkezett Van Ness felől, egy másik tucat a Market Street irányából. Még több a Market másik vége felől. Aztán egy újabb tucat megint Van Ness irányából. Az épületek mellett osontak, fehér arcfestés és fekete szemkontúr virított rajtuk, fekete ruhákba, bőrkabátokba, és vastag talpú csizmába öltöztek mind. Néhányukon még ujjatlan necckesztyű is volt.
Lassan kezdték megtölteni a területet. Némelyik üzletember vetett rájuk egy-két pillantást, aztán inkább félre néztek, és nem engedték, hogy ezek a bizarr alakok beférkőzhessenek a személyes világukba, ahol éppen azon gondolkodtak, miféle szar munka vár rájuk újabb nyolc órán keresztül. A vámpírok csak tébláboltak, nem voltak biztosak benne, hogy már elindult a játék. Egyre nagyobb csoportokba verődtek – egy nagy fekete folt, ahogy a kiöntött olaj összehúzódik. Többen is régimódi kalapokat viseltek – keménykalapokat, cilindereket. A legtöbb lány elegáns, gótikus stílusú, fodros-uszályos estélyi ruhát öltött magára.
Próbáltam megbecsülni, mennyien lehettek. Kétszázan. Aztán, alig öt perccel később, már háromszázan. Négyszázan, és csak jöttek, és jöttek. Mindenki elhozta a barátait is. Valaki belemarkolt a seggembe. Megpördültem, és láttam, hogy Ange a combjára támaszkodva hahotázik.
– Nézd meg őket! Baszki, nézd meg őket! – ámuldozott.
A téren most már legalább kétszer annyian voltak, mint öt perccel korábban. El sem tudtam képzelni, hány Xnetes jött el, de legalább ezren eljöttek az én kis rendezvényemre. Jó ég! A BH és rendőrség emberei is kezdtek felbukkanni, időnként belebeszéltek az adóvevőikbe, és gyülekeztek. A távolban meghallottam egy szirénát.
– Jól van – mondtam, és megragadtam Ange karját. – Rendben, kezdjük!
Mindketten belevegyültünk a tömegbe, és amint észrevettük az első vámpírt, felkiáltottunk.
– Kiszívom a véredet!
Az első áldozatom egy meglepett – de csinos – lány volt, akinek pókhálós kesztyű feszült a kezén, és az arcát foltos festés fedte.
– Francba! – mondta, aztán félreállt, elismerve, hogy elkaptam, és kiesett.
A kiáltásunk felkeltette a közelben tébláboló vámpírok figyelmét. Támadásba lendültek egymás ellen, míg mások megpróbáltak elmenekülni, vagy elrejtőzni. Nekem megvolt az áldozatom az első percre, így a civilek között kerestem fedezéket. Körülöttem mindenfelől azt lehetett hallani: „Kiszívom a véredet!” Kiabálások, nevetések és szitkozódások.
A hangok úgy terjedtek el a hatalmas tömegben, mint valami vírus. Most már mindegyik vámpír tudta, hogy a játék elkezdődött, és az egybegyűltek úgy rebbentek szét, mint a madarak. Nevetgéltek, káromkodtak, és igyekeztek távol kerülni egymástól, és keresték a még játékban levő vámpírokat. Ráadásul minden percben még többen érkeztek.
8:16. Itt volt az ideje a következő áldozatomnak. Lelapultam, és a BART állomás felé igyekvő járókelők lábai között törtem magamnak utat. Meglepetten léptek hátrébb, és megpróbáltak elkerülni. Kiszúrtam magamnak egy vastag talpú, fekete csizmát, amelynek acél sárkányok díszítették az orrát, és egyáltalán nem számítottam rá, hogy ha szembe kerülök a tulajdonosával, az egy 15-16 éves, hátra zselézett hajú, Marilyn Manson kabátot és tekervényes mintákkal díszített műagyarokból készült nyakláncot viselő srác lesz.
– Kiszívom a… – mondta, de éppen összeütközött az egyik járókelővel, és mindketten felborultak. Odahajoltam fölé, és – mielőtt kiszabadíthatta volna magát – ráordítottam, hogy kiszívom a vérét.
Még többen érkeztek. Az öltözékük elképesztő volt. A játék már átterjedt a járdákra, és Van Ness, illetve a Market Street irányába is. Az autósok dudáltak, a trolik türelmetlenül csengettek. Egyre többször hallottam szirénákat, de a forgalom kezdett bedugulni minden irányban.
Egyszerűen fantasztikus volt.
KISZÍVOM A VÉREDET!
Mindenfelől ezt hallottam. Annyi vámpír vett körül, és olyan vadul játszottak, hogy az egész egy nagy ordítássá vált. Kockáztattam, és felálltam, hogy körbenézzek. Vámpírok hatalmas tömegének a közepén találtam magam, amely minden irányban addig tartott, amíg elláttam.
KISZÍVOM A VÉREDET!
Ez sokkal jobb volt, mint a koncert a Dolores Parkban. Az egy dühös rock megmozdulás volt, de ez – nos, ez csupán szórakozás volt. Mintha egy kicsit visszatértünk volna az óvodába, ahol napos időben, a foglalkozások közötti szünetekben hatalmas fogócskákat játszottunk. Most is ez volt, csak több száz résztvevővel, és a felnőttek, meg a járművek csak még viccesebbé tették az egészet.
Ez volt a lényege: vicces volt. Mindannyian hangosan nevettünk.
Viszont a rendőrök most már mozgásba lendültek. Helikopterek hangját is hallottam. Másodperceken belül vége szakadhatott az egésznek, itt volt az ideje a végjátéknak. Megragadtam az egyik vámpírt.
– Végjáték! Amikor a rendőrök azt kiabálják, hogy mindenki oszoljon, akkor tegyél úgy, mintha lefújtak volna könnygázzal! Add ezt tovább! Mit mondtam?
A vámpír egy lány volt, olyan alacsony, hogy azt gondoltam, nagyon fiatal lehet, de az arcából és a mosolyából ítélve körülbelül 17-18 lehetett.
– Ó, ez baró – mondta.
– Mit mondtam az előbb?
– Végjáték! Amikor a rendőrök azt kiabálják, hogy mindenki oszoljon, akkor tegyél úgy, mintha lefújtak volna könnygázzal! Add ezt tovább! Mit mondtam?
– Remek – feleltem. – Add tovább!
Beleolvadt a tömegbe. Elkaptam egy másik vámpírt, ezúttal egy srácot. Leadtam neki a drótot, mire ő is felszívódott, hogy továbbítsa az üzenetet.
Tudtam, hogy valahol a tömeg mélyén Ange is ezt csinálja éppen. Viszont lehettek besúgók, hamis Xnetesek is a tömegben, de mire mentek volna ezzel az információval? A rendőröknek nem volt más választásuk. Szét kellett oszlatniuk a tömeget. Ebben biztos voltam.
Meg kellett találnom Ange-t. Az volt a terv, hogy a téren, az Alapítók szobra előtt találkozunk, de oda eljutni meglehetősen nehéznek tűnt. A tömeg nem egyszerűen mozgott, hanem hömpölygött, mint a bombatámadás napján a BART állomás irányába. Megpróbáltam utat törni magamnak, amikor a helikopter aljára szerelt hangszóró bekapcsolt.
– EZ ITT A BELBIZTONSÁGI HIVATAL! FELSZÓLÍTUNK MINDENKIT, HOGY AZONNAL HAGYJÁK EL A HELYSZÍNT!
Körülöttem vagy száz vámpír borult le a földre – a torkukat markolászták, a szemüket dörzsölték, és levegő után kapkodtak. Elég könnyű volt mímelni a gáztámadást, hiszen bőven volt időnk tanulmányozni azokat a képeket és videókat, amelyek a Dolores Parkban történt eseményekről szóltak.
– HAGYJÁK EL A HELYSZÍNT AZONNAL!
Lekuporodtam a földre, óvva a táskámat, miközben az egyik kezemmel a hátam mögé nyúltam, a nadrágom övtartójára erősített piros baseball sapkám után. Feltettem a fejemre, aztán a torkomat kezdtem markolászni, és borzalmas öklendező hangokat adtam ki. Csak a civilek maradtak állva, a dolgozó emberek, akik a munkahelyükre szerettek volna eljutni. Megpróbáltam alaposan szemügyre venni őket a mímelt fuldoklás közepette.
– EZ ITT A BELBIZTONSÁGI HIVATAL! FELSZÓLÍTUNK MINDENKIT, HOGY AZONNAL HAGYJA EL A HELYSZÍNT!
Ettől a hangtól megfájdult a gyomrom. Éreztem a fogaimban, a csontjaimban, és a gerincem mentén.
Az emberek rémültek voltak. Gyorsan mozogtak, de nem egy konkrét irányban. A helikopterek ott köröztek a fejünk felett. A rendőrök elvegyültek a tömegben, és feltették a sisakjaikat. Némelyiküknél pajzs is volt, mások gázmaszkot húztak. Erősebben fuldokoltam.
A munkába igyekvők futásnak eredtek. A helyükben valószínűleg én is rohanni kezdtem volna. Láttam, amint az egyik férfi kibújik az ötszáz dolláros zakójából, és az arca elé tartva elsiet a Mission felé, ahol aztán megtorpant a nagy tömegben. A káromkodásai elvegyültek a fuldokló hangokban.
Nem ennek kellett volna történnie – a fuldoklás csak arra szolgált, hogy megijessze, és összezavarja az embereket, nem pedig pánikot kelteni bennük.
Mindenfelé kiáltozásokat lehetett hallani, épp olyanokat, amelyekre nagyon is jól emlékeztem a parkban történt események óta. A halálra rémült emberek hangja volt ez, ahogy egymásnak rohantak, miközben megpróbáltak lélekszakadva elmenekülni.
Aztán megszólaltak a légvédelmi szirénák.
A bombatámadás óta nem hallottam a hangjukat, de nem is tudnám elfelejteni sosem. Úgy hatolt át rajtam, mint kés a vajon, beleremegett a lábam is. Úgy éreztem, rámtör a pánik, és el akartam menekülni. Fejemen a piros sapkával felálltam, és csak egyetlen dolog járt a fejemben: Ange. Ange és az Alapítók szobra.
Mindenki talpon volt már, és összevissza rohangászott kiáltozva. Elindultam a szobor felé, táskámat és a sapkámat erősen szorítva lökdöstem félre az embereket az utamból. Masha engem keresett, én Ange-t, aki ott volt valahol a tömegben.
Tolakodtam és átkozódtam. Belekönyököltem valakibe. Valaki olyan erővel esett neki a lábamnak, hogy valami roppanást is éreztem, aztán meglöktem az illetőt, aki elterült a földön. Megpróbált felállni, de valaki eltaposta. Én csak tolakodtam tovább.
Kinyújtottam a karomat, hogy félrelökjek valakit, amikor erős kezek ragadták meg a csuklómat és a könyökömet, és egy íves mozdulattal valaki a hátam mögé csavarta a karom. Azt hittem, a vállam mindjárt kiugrik a helyéről. Orra buktam, és felkiáltottam, de a hangomat alig lehetett hallani a tömeg morajlása, a helikopterek dübörgése, és a szirénák sivítása mellett.
Az erős kezek talpra rángattak, és kicsit úgy éreztem magam, mint egy marionett bábu. Tökéletes bilincsben tartott, eszembe sem juthatott volna, hogy megpróbáljak kiszabadulni. Hirtelen sem a zaj, sem a helikopterek, sem Ange nem érdekelt. Csak arra tudtam gondolni, hogy arra kell mennem, amerre a fogva tartóm akarja, hogy menjek. Aztán megfordított, és végre szembe kerültem vele.
Egy lány volt, akinek rágcsálóhoz hasonló, éles arcát félig elrejtette egy hatalmas napszemüveg. Rózsaszín haja volt, amely tüskésen állt mindenfelé.
– Te! – mondtam.
Tudtam, ki az. Lefényképezett, és azzal fenyegetett, hogy beköp, és elárulja, hogy lógok az iskolából. Ez alig öt perccel az előtt történt, hogy a szirénák először megszólaltak. Ő volt az, könyörtelen és ravasz. Akkor mindketten elmenekültünk, ahogy a szirénák feljajdultak, de mindkettőnket elkaptak a rendőrök. Én ellenálltam, ezért úgy döntöttek, hogy az ellenségük vagyok.
De ő – Masha – a szövetségesük lett.
– Helló, M1k3y – sziszegte a fülembe, olyan közelről, mintha a szeretőm volna.
Kirázott a hideg. Elengedte a karomat, és én gyorsan leráztam magamról.
– Jézus! Te!
– Igen, én – mondta. – Két perc múlva nyakunkba szakad a könnygáz. Húzzunk el innen!
– Ange, a barátnőm az Alapítók szobránál van.
Masha a tömeg felé tekintett.
– Semmi esélyünk – közölte. – Ha megpróbáljuk, akkor végünk. Két perc, és jön a könnygáz, ha az előbb nem hallottad volna.
Megálltam.
– Nem megyek Ange nélkül – jelentettem ki.
Megvonta a vállát.
– Ahogy tetszik – kiáltotta a fülembe. – Szép temetésed lesz!
Elkezdett átfurakodni a tömegen, észak felé, a belváros irányába. Én az Alapítók szobra felé igyekeztem. Egy pillanattal később a karomat újra a hátam mögé feszítette valaki, aztán megfordítottak, és előre lökdöstek.
– Túl sokat tudsz, seggfej – mondta Masha. – Láttad az arcom. Velem jössz!
Ráüvöltöttem, és megpróbáltam kiszabadulni, de csak azt értem el vele, hogy majdnem kitört a karom, miközben ő csak tolt előre. A lábam minden lépésnél sajgott, és úgy éreztem, a vállam bármikor kiszakadhat a helyéről.
Elég jól haladtunk a tömegen keresztül mivel Masha engem használt faltörő kosnak. Hirtelen taszított rajtam egy hatalmasat, ahogy a helikopterek zúgása megváltozott.
– Fuss! – ordította. – Jön a gáz!
A tömeg morajlása is más lett. A fuldokló és sikító hangok sokkal erősebbek lettek. Már korábban is hallottam ezt. Mintha megint a parkban lettünk volna. Nyakunkba szakadt a gáz. Visszatartottam a lélegzetemet, és rohantam.
Amikor kiértünk a tömegből, elengedte a karomat. Leráztam magamról. Az egyre kisebb tömegben a járdán sántikáltam tovább, amilyen gyorsan csak tudtam. Egy csoport maszkokkal, sisakokkal, és pajzsokkal felszerelt BH-s rohamrendőr felé haladtunk. Ahogy a közelükbe értünk, elállták az utunkat, de Masha feltartott valamilyen jelvényt, mire utat engedtek nekünk, mintha ő lett volna Obi Wan Kenobi, és azt mondta volna: „Nem ezeket a droidokat keresik.”
– Te rohadt kurva – vetettem oda neki, ahogy a Market Streeten haladtunk –, vissza kell mennünk Ange-ért.
Összeszorította az ajkait.
– Megértelek, haver. Én sem láttam a barátomat hónapok óta. Valószínűleg azt hiszi, meghaltam. A háború következményei. Ha visszamegyünk a csajodért, halottak vagyunk. Ha menekülünk, van esélyünk. Amíg nekünk van esélyünk, neki is van. Nem fogják azt az összes kölyköt bezárni a dutyiba. Néhány százat elkapnak, hogy kikérdezzék őket, de a többit elengedik.
A Market Street vége felé jártunk már, a sztiptízlebujokon túl, ahol a koldusok és a hajléktalanok összetákolt sátrai sorakoztak, úgy bűzölögve, mint a nyitott vécék. Masha az egyik bár kapualja felé terelgetett. Levette a kabátját, és kifordította – a bélése mintás volt, és ahogy a varrások kerültek kívülre, teljesen más fazonja lett. Elővett egy gyapjúsapkát a zsebéből, és a fejébe nyomta – úgy állt rajta, mint egy hetyke süveg. Előszedett egy sminklemosó készletet is, és letörölte a festéket az arcáról, és a lakkot a körméről. Egy perc sem telt el, és egy teljesen más nő állt előttem.
– Ruhacsere – mondta. – Most rajtad a sor! Vedd le a cipőd, a kabátod és a sapkád!
Megértettem a lényeget. A zsaruk azokat fogják keresni, akik a vámpírtalálkozónak megfelelően voltak felöltözve. Eldobtam a sapkát – sosem szerettem igazán a baseball sapkákat. A dzsekimet begyömöszöltem a táskámba, és kivettem egy hosszú ujjú pólót, amelyen Rosa Luxembourg képe díszelgett, és ráhúztam a fekete felsőmre. Hagytam, hogy Masha letörölje rólam az arcfestéket, és a lakkot a körmeimről. Egy perc múlva már én is tiszta voltam.
– Kapcsold ki a telefonodat – parancsolta. – Van nálad valamilyen jeladó?
A diákigazolványom, a bankkártyám, és az utazási kártyám volt nálam. Mindet beledobtam egy ezüstszínű zsákba, amelyről kiderült, hogy az valójában egy Faraday-tok, ami arra szolgált, hogy elnyelje a rádióhullámokat. De ahogy zsebre vágta a kis zsákot, rájöttem, hogy épp most adtam át neki minden iratomat. Ha mégis a másik oldalon állt, akkor…
Az események jelentősége csak most kezdett leülepedni bennem. Elképzeltem, ahogy Ange is ott van velem abban a pillanatban. Vele együtt ketten lennénk egy ellen, és ő segítene kideríteni, ha valami nem volna rendben. Ha Masha nem az lenne, akinek mutatja magát.
– Tedd bele ezeket a kavicsokat a cipődbe, mielőtt felvennéd…
– Nyugi, megrántottam a lábamat. Nincs az a járásfelismerő program, amely azonosítani tudna.
Bólintott, mint egy profi a másiknak, és a hátára vette a táskáját. Én is felkaptam a sajátomat, és elindultunk. Az átöltözés alig egy percig tartott. Úgy festettünk, és úgy mozogtunk, mint két teljesen másik ember.
Ránézett az órájára, és megrázta a fejét.
– Gyerünk – mondta. – Találkozónk van. Eszedbe ne jusson, megszökni. Most már csak két lehetőséged van. Vagy én, vagy a börtön. Erről a találkozóról készült anyagokat még napokig elemezgetni fogják, de amint végeznek vele, minden résztvevő fényképe belekerül egy adatbázisba. Tudni fogják, hogy leléptünk. Most már mindketten körözött bűnözők vagyunk.

A következő kereszteződésnél letértünk a Market Streetről, és visszafordultunk a Tenderloin felé. Ismertem ezt a környéket. Itt kóboroltunk, amikor azon az emlékezetes napon a Harajuku Fun Madness feladatát próbáltuk megoldani a nyitott WiFi csatlakozási pontot keresve.
– Hová megyünk? – kérdeztem.
– Egy fuvart kell elérnünk – felelte. – De pofa be, had koncentráljak.
Gyorsan haladtunk. Izzadtság csordult a hajam tövéből, végigfolyt a hátamon, le egészen a seggemig, és végig a combomon. A lábam most már nagyon fájt, és úgy néztem San Francisco utcáit, hogy talán utoljára látom őket.
Az sem segített, hogy egyenesen felfelé robogtunk, abba az irányba, ahol a kopott Tenderloin negyedet felváltják a Nob Hill fényűző ingatlanjai. Szaggatottan lélegeztem. Főleg szűk mellékutcákon mentünk végig, és csak annyi időre merészkedtünk ki a főutakra, míg egyik sikátorból átértünk a másikba.
Éppen befordultunk az egyik sikátorba, amikor valaki mögénk lépett, és felkiáltott.
– Ott álljatok meg!
A hang tele volt gonosz örömmel. Megálltunk, és megfordultunk. A sikátor szájában Charles állt, vámpírtalálkozós ruhában – fekete póló és farmer volt rajta, az arcát fehérre mázolta.
– Hello, Marcus – mondta. – Mész valahová? – Széles, nedves vigyorra húzta a száját. – És ki a kis barátnőd?
– Mit akarsz, Charles?
– Nos, én már azóta lógok ezen az áruló Xneten, mióta kiszúrtam, hogy DVD-ket osztasz szét az iskolában. Amikor hallottam erről a vámpírtalálkozóról, úgy gondoltam, eljövök, meglesem, felbukkansz-e, és ha igen, mit csinálsz. Tudod, mit láttam?
Nem mondtam semmit. A telefonja a kezében volt, és felénk irányította. Felvételre volt állítva, talán készen arra is, hogy a 911-et tárcsázza. Mellettem Masha jéggé dermedt.
– Azt láttam, hogy te irányítod ezt az egész rohadt dolgot. De én felvettem, Marcus. Szóval, most fel fogom hívni a rendőrséget, és itt megvárjuk őket. Aztán téged elvisznek egy kibaszott börtönbe, hosszú-hosszú időre.
Masha előre lépett.
– Egy lépést se, cicám – mondta. – Láttam, ahogy kimenekíted. Láttam mindent…
Masha még egyet lépett, aztán kicsavarta a telefont Charles kezéből, miközben a másikkal hátranyúlt, és előhúzott egy nyitott pénztárcát.
– BH, faszfej – mondta. – Én vagyok a BH! Éppen bekísérem ezt a hitvány alakot. Legalábbis ezt tenném, de te most jól elbasztad. Tudod, hogy nevezik ezt? Mi úgy hívjuk: a nemzetbiztonság akadályozása. Ha így folytatod, elég sokszor fogod ezt a kifejezést hallani.
Charles hátrált egy lépést, és feltartotta a kezét. Még el is sápadt a sminkje alatt.
– Mi? Nem! Én csak… Nem tudtam. Én csak segíteni akartam!
– Legkevésbé a hozzád hasonló középiskolás szuperhősök segítségére van szükségünk. De majd előadhatod a verziódat a bíróságon.
Charles hátrált, de Masha volt a gyorsabb. Megragadta a csuklóját, és ugyanabba a pozícióba tekerte a karját, amivel engem is elkapott a Civic Centerben. Szabad kezével belenyúlt a zsebébe, és elővett műanyag szalagot, egy bilincset, amit villámgyorsan Charles csuklója köré kanyarított.
Ez volt, amit utoljára láttam, mert futásnak eredtem.

A sikátor másik végénél jártam már, amikor beért, és hátulról elgáncsolt, amitől felbuktam. Nem tudtam elég gyorsan mozogni egyrészt a hátizsákom, másrészt a fájós lábam miatt. Elhasaltam, és csúsztam egy keveset a koszos aszfalton, lehorzsolva az államat.
– Jézus – mondta. – Te egy igazi hülye vagy. Csak nem gondoltad komolyan?
A szívem kalapált. Rajtam ült, aztán lassan engedett felállni.
– Téged is meg kell, hogy bilincseljelek, Marcus?
Talpra álltam. Mindenem fájt. Meg akartam halni.
– Gyerünk – biccentett. – Már nincs messze.

Amit kerestünk, az – mint kiderült – egy teherautó volt Nob Hill egyik utcáján; ugyanolyan tizenhat kerekű jármű volt, mint azok a BH-s furgonok, amelyek rendre feltűntek San Francisco útkereszteződéseiben, antennákkal a tetejükön.
Ennek a teherautónak az oldalán azonban a „Három fickó és a mozgó furgon” felirat volt olvasható, és valóban ott volt három alak, akik egy zöld napellenzővel ellátott, magas házból járkáltak ki-be. Bedobozolt bútorokat, és precízen felcímkézett dobozokat cipeltek, aztán egymás után feltették őket a kocsira, óvatosan elrendezve a raktérben.
Körbejártuk a háztömböt, mert Masha láthatóan nem volt megelégedve valamivel, aztán, a következő körünk közben, elkapta egy idősebb, övtáskát és vastag kesztyűt viselő fekete fickó pillantását, aki éppen a teherautót figyelte. Kedves arca volt, és ránk mosolygott, ahogy gyorsan, de természetes mozdulatokkal felkapaszkodtunk a furgonra.
– A nagy asztal alá – mondta. – Hagytunk ott nektek egy kis helyet.
A teherautót már majdnem teljesen megrakták, de volt egy vékony folyosó egy hatalmas asztal mellett, amelyet egy steppelt takaró fedett, a lábai köré pedig fóliát tekertek.
Masha behúzott az asztal alá. A levegő elég áporodott és poros volt, és el kellett nyomnom egy tüsszentést, ahogy megpróbáltuk bepréselni magunkat a dobozok közé. Annyira szűk volt a hely, hogy csak egymáson fértünk el. Nem hiszem, hogy Ange-nek maradt volna hely.
– Kurva – mondtam Mashára nézve.
– Fogd be! A lábamat kéne csókolgatnod inkább, hogy megköszönd. Ha én nem vagyok, egy hét, de legfeljebb kettő, és börtönben találtad volna magad. De nem az öbölmenti házban, hanem talán Szíriában. Azt hiszem, oda küldik azokat, akiktől igazán meg akarnak szabadulni.
A fejemet a térdemre hajtottam, és megpróbáltam mélyeket lélegezni.
– Mi vitt rá arra, hogy ekkora hülyeséget csinálj? Hogy háborút hirdess a BH ellen?
Elmondtam neki. Elmeséltem, hogy letartóztattak minket, és Darryl történetét is.
Beletúrt a zsebébe, és előhúzott egy telefont. Charles-é volt az.
– Nem nyert.
Elővett egy másikat. Bekapcsolta, és a képernyő fénye bevilágította az egész rejtekhelyünket. Miután bogarászott rajta egy keveset, odatartotta elém. Egy képet mutatott, amelyet nem sokkal azelőtt készített, hogy a bombák felrobbantak. A képen ott volt Jolu, Van, én, és…
Darryl.
A kezemben tartottam a bizonyítékot arra, hogy Darryl velünk volt azokban a percekben, amikor a BH emberei elfogtak minket. A bizonyítékot, hogy életben volt, amikor velünk volt.
– Adnod kell nekem erről egy másolatot – mondtam. – Szükségem van rá.
– Majd ha odaértünk Los Angelesbe – felelte, és becsukta a telefont. – Miután eligazítottak téged azzal kapcsolatban, miként viselkedj menekültként, nehogy lebuktass minket, és a végén Szíriában kössünk ki. Nem szeretném, ha az járna a fejedben, hogy megmentsd ezt a srácot. Elég biztonságos helyen van most… egyelőre.
Átfutott az agyamon, hogy esetleg erővel veszem el tőle, de már tudtam, hogy milyen kemény ellenfél. Biztos feketeöves, vagy valami ilyesmi. Ott ültünk a sötétben, hallgattuk, ahogy a három pasas egymás után rakja fel a dobozokat a teherautóra, és nagyokat nyögnek az erőlködéstől. Megpróbáltam aludni, de nem ment. Mashának nem voltak ilyen gondjai, ő hangosan horkolt.
Egy kevés fény még így is beáradt azon a vékony járaton, amelyen a friss levegő is eljutott hozzánk. Csak bámultam kifelé, bele a homályba, és Ange járt a fejemben. Az én Ange-em. Ahogy a haja a vállait verdeste, miközben a fejét ingatta, és azon nevetett, amit éppen csináltam. Az arcát láttam, ahogy az utolsó pillanatban is, amikor belevegyült a vámpírtalálkozó forgatagába. Az a rengeteg ember a találkozón, akárcsak akkor, a parkban, a földön fetrengve, nyüszítve. A gumibotokkal felfegyverzett BH-s zsaruk. És akik eltűntek.
Darryl. Ott ragadt a Treasure Island börtönében, oldalán a sebhellyel, és újra és újra kirángatták a cellájából, hogy a terroristákról szóló végtelen vallatásnak vessék alá.
Darryl apja, összetörten, borotválatlanul, ittasan. Felöltözve az egyenruhájába a „fotók kedvéért”, és közben úgy sírt, mint egy gyerek.
Az én apám, aki teljesen megváltozott azóta, hogy elfogtak, és elvittek a Treasure Island börtönébe. Ő is épp úgy összetört, mint Darryl apja, csak a maga módján. Aztán felrémlett az arca, amikor elmondtam neki, hogy merre is voltam valójában.
Ekkor jöttem rá, hogy nem futhatok el.
Hogy maradnom kell, és harcolnom.

Masha nyugodtan és mélyen aludt, azonban amikor félelmetes lassúsággal belenyúltam a zsebébe, hogy kivegyem a telefonját, felhorkant, és megmozdult. Megdermedtem, és még levegőt venni se mertem legalább két percig. Lassan, a légzése újra elmélyült. Húzni kezdtem kifelé a zsebéből a telefont, milliméterről milliméterre, a kezem és az ujjaim remegtek a túlzott óvatosságtól.
Aztán sikerült, a kis nyalóka formájú tárgy ott volt a kezemben.
Megfordultam, hogy a fény felé induljak, amikor bevillant valami: ahogy Charles előttünk áll, felénk hadonászik és fenyegetőzik a telefonjával. Az egy nyalóka formájú készülék volt, ezüst színű, teleragasztva vagy egy tucatnyi cég emblémájával, akik a telefontársaságon keresztül mind hozzájárultak a költségekhez. Az a fajta telefon volt, amelyek esetében minden alkalommal meg kellett hallgatni egy reklámot, ha valaki hívást kezdeményezett.
Ahhoz túl nagy volt a félhomály, hogy pontosan lássam a telefon alakját, de éreztem. Céges matricák azok ott az oldalán? Igen? Igen. Épp most loptam el Charles telefonját Mashától.
Nagyon lassan visszafordultam, aztán még annál is lassabban újra benyúltam a zsebébe. Az ő telefonja nagyobb és testesebb volt, jobb kamerával, meg még ki tudja, mivel. Egyszer már sikerült, és ez egy kicsit megkönnyítette a dolgom. Milliméterenként húztam kifelé a készüléket, és mindig megálltam, amikor Masha felhorkant, vagy megmozdult.
Már nálam volt a telefonja, és elkezdtem kifelé hátrálni, amikor a keze villámgyorsan, mint egy kígyó, kivágódott, és megragadta a csuklómat, az ujjai kegyetlenül szorították a csontjaimat. Elakadt a lélegzetem, ahogy belebámultam Masha tágra nyitott szemeibe.
– Hogy te mekkora marha vagy – mondta csevegő hangnemben, miközben a másik kezével elvette tőlem a telefont, és nyomkodni kezdte a billentyűzetét. – Mégis, hogyan gondoltad feltörni?
Nyeltem egyet. Éreztem, ahogy a csontok egymásnak feszülnek a csuklómban. Beharaptam az ajkaimat, nehogy felordítsak. Ő csak nyomkodta a gombokat a szabad kezével.
– Ezzel szerettél volna lelépni? – kérdezte, felém tartva a fényképet, amelyen rajta voltunk mind, Darryl, Jolu, Van és én. – Ezzel a képpel?
Nem szóltam egy szót sem. Úgy éreztem, a csuklóm mindjárt darabokra roppan.
– Talán le kellene törölnöm, nehogy még egyszer kísértésbe ess.
A szabad keze még mindig a gombokat nyomkodta. A készülék rákérdezett, hogy valóban törölni akarja-e a képet, és egy pillanatra keresni kezdte a megfelelő gombot.
Ekkor mozdultam. Charles telefonja még mindig a másik kezemben volt, amellyel most lesújtottam a markolászó ujjaira, amilyen erősen csak tudtam, nem törődve azzal, hogy közben a felettünk lévő asztalba én is bevertem a kezem. Olyan erővel sújtottam le a kezére, hogy a telefon ripityára tört, ő felkiáltott, és elengedte a karom. Én még mindig mozgásban voltam, és kiragadtam a másik kezéből a most már feloldott telefont, mielőtt lenyomhatta volna a gombot a hüvelykjével. Az ujja csak a levegőt érte, miután elvettem a telefont.
Térden csúszva araszoltam kifelé a vékony járaton, a fény felé. Éreztem, ahogy a keze többször is elkapja a lábamat, ezért arrébb kellett rúgnom néhány dobozt, amelyek úgy vettek körül minket, mintha valami fáraó sírjában lettünk volna. Néhány doboz leesett mögöttem, és hallottam, amint Masha megint felnyög.
A teherautó lehúzható hátsó ajtaja résnyire volt csak nyitva, de megpróbálkoztam vele, és kicsusszantam alatta. A fellépőt már valaki elvette, én meg fejjel zúdultam az útra, és az ütéstől úgy csengett a fülem, mint valami gong. A lökhárítóba kapaszkodva talpra küzdöttem magam, és elkeseredetten belekapaszkodtam az ajtó kallantyújába, és lezártam. Masha sikított odabent – valószínűleg rácsuktam az ujjára. Gondoltam rá, hogy felnyissam, de nem tettem meg.
Inkább lezártam a teherautót.

Az első oldalra5 lapot visszaAz előző oldalra19/22 részA következő oldalra5 lapot előreAz utolsó oldalra